Finále - Rusko x Česko

Se konalo 23. Května 2010 v Lanxess Aréně v Kolíně nad Rýnem.

Hráči v bílém zvítězili nad Ruskem 2:1 a připsali si titul mistrů světa v ledním hokeji pro rok 2010!

Ačkoliv Rusko přestřílelo Čechy 36:25, dotáhli svěřenci trenéra Růžičky  turnaj do vítězného konce.

Report:

Český tým otevřel skóre již ve 20 vteřině, kdy se trefil Jakub Klepiš. Po kuriózní srážce dvou ruských hokejstů v druhé třetině přidal další, dnes už víme, že vítězný, gól kapitán Tomáš Rolinek.

Třetí třetinu bylo zřetelně vidět, jak ruský tým plný hvězd touží po vítězství, ale přes semknutou českou obranu a vinikajícího gómana neprošla ani hvězda, jakou je Ovečkin či Kovalčuk.

Rusko zkoušelo 3x hru bez brankáře. Poprvé po vyloučení Michala Rozsívala v 58. minutě. V čase 58:00 byl vyloučen kapitán Rolinek a tak poslední 2 minuty finále sledoval z trestné lavice. V tu chvíli hráli rusové 6 na 4, a po vyloučení Varlamova 5 na 4. Drtivý tlak, který vytvořili na českou obranu, jim už byl jen k upravení skóre na konečných 2:1 (trefil se Datsyuk) pro Českou republiku.