10 pilířů cesty za zlatem

(podle hokejportal.cz)

1. Jaromír Jágr

Spolu s Jakubem Klepišem nejproduktivnější hráč týmu na turnaji. Jenže nenechte se mýlit, Jágrova přítomnost dává reprezentaci mnohem více než góly a nahrávky. Legendární křídlo je ve svých 38 letech tváří mužstva, vlastním zaujetím strhává ostatní a těší se obrovskému respektu ze strany spoluhráčů i soupeřů.

 
2. Jiskra
Něco podobného se nedá vydřít na tréninku, ani získat při rozboru u videa. Je to něco, co probleskne uvnitř každého hráče. 
Na světovém šampionátu v Německu národní tým ožil po prohře s Nory, kdy se dostal na dno
3. Nájezdy
Štěstí, nebo umění? Nejspíš oboje. Říká se, že samostatné nájezdy jsou loterií. Hráči, kteří se úspěšně dokážou postavit gólmanovi tváří v tvář, jsou ale kluby ceněni. I v zámořské NHL mají mnohé týmy své specialisty na nájezdy, neboť body z nich mohou rozhodnout o postupu či nepostupu do vyřazovacích bojů. Jan Marek a Lukáš Kašpar, dva úspěšní exekutoři českého výběru, tyto situace umí a v kombinaci se zkušeným Vokounem utvořili nebezpečné trio, které bylo dvakrát o stupeň lepší než soupeř. Rozhodovaly ale centimetry.

4. Nedůvěra

Národní mužstvo tvořili hráči především z ruské KHL a domácí Extraligy. Nikdo tedy bez opor a hvězd ze zámoří neočekával úspěch, spíše blamáž. Jenže logika jde občas stranou a právě odepisování týmu motivovalo české hokejisty k touze po úspěchu. Navíc nehráli pod tlakem jako například Rusové, kteří s hvězdou soupiskou vyhrát museli.

 

5. Nováčci

Prakticky půlka českého týmu zažila na mistrovství světa svou premiéru. Nováčci jako Jakub Voráček, Lukáš Kašpar či Petr Vampola se nesesypali ani nepodlehli tamější atmosféře. Někteří z nich se dokonce stali oporami reprezentace a byli u klíčových situací na turnaji. 

6.Oslabení

Dva. Tolik puků skončilo v české síti při vlastním oslabení. Přitom Češi odehráli na šampionátu v početní nevýhodě více než 71 minut. Ještě neuvěřitelněji zní fakt, že svěřenci trenéra Růžičky nastříleli v oslabení čtyři góly. Nastává tedy otázka, zda pro zlatý výběr byla hra v početní nevýhodě skutečně nevýhodou.

7.Tomáš Rolinek

Právě hvězda české hry v početní nevýhodě byla na mistrovství světa v Německu tmelem národního týmu.

 

To je náhoda. Samozřejmě to vyplyne ze situace. Když se to dá, situace je dobrá a víme, že to přečíslení může nastat, vyrazíme dopředu.
S Petrem Koukalem to oslabení takhle hrajeme, vždy na sebe koukneme. Dneska to dvakrát vyšlo.“

...Tomáš Rolinek se po zápase s Lotyši skromně vyjádřil o svých dvou gólech v oslabení 

Hráče ruského Magnitogorsku mnoho fanoušků příliš nezná. Je to ale excelentní kapitán. Spoluhráčům jde příkladem na ledě, kde takřka „leze po čtyřech“, ale i mimo něj.

8.Tomáš Vokoun

V zámořské NHL byl v letošní sezoně blízko nominaci na Vezina Trophy, cenu pro nejlepšího brankáře ligy. Ublížil mu ale výpadek formy po neúspěšném olympijském turnaji. I tak patří mezi nejlepší hokejové gólmany na světě. České republice už vychytal druhou zlatou medaili, poprvé na nejvyšší stupínek došel ve Vídni. Když je v brance a má formu, spoluhráči nemusí střílet mnoho gólů.

Vokoun není nejlepším brankářem jen tady na mistrovství, ale na celém světě“

...Vladimír Růžička

9.Tým

Není tým jako tým. Své mužstvo měl na německém šampionátu každý zúčastněný stát, avšak jen některé výběry působily jako celek, kde každý hráč stojí za druhým. Žádný český hokejista nezískal na turnaji individuální ocenění, o to víc působila reprezentace jako mužstvo, kterému nechybělo nic. Zdobila ho síla, víra, vůle, pracovitost a obětování se.

 

10.Vladimír Růžička

Před šampionátem a v jeho průběhu dostal od hráčů celkem 26 omluvenek. To je i na olympijskou sezonu dost. Pro mistrovství světa složil dohromady výborné mužstvo, které mělo svůj počátek už na sérii Euro Hockey Tour, především pak Švédských hrách. Dobře zasáhl do soupisky i na samotném šampionátu, když posunul Vampolu k Jágrovi místo Červenky. S českou reprezentační lavičkou se loučí zlatou medailí.